Yıllar Önce Bir Milli Eğitim Bakanının Gerçek Hikayesi…

Ekleyen: Tarih: Ağu.11, 2011, Kategori: Hatıra Defteri...

 Hasan Ali Yücel

 

Yıllar Önce Bir Milli Eğitim Bakanının Gerçek Hikayesi


Yıllar önce bir Milli Eğitim Bakanının odasının kapısı çalındı. İçeriden kararlı ve tok bir ses " girin" diye seslendi.

Oldukça mütevazi döşenmiş odaya iki tane lise talebesi girdi. Tombul yanaklı olan Milli Eğitim Bakanının yanına yanaşarak " Babacığım merhaba. Elini öpmeye geldik Gazi ile beraber" diyerek arkadaşını gösterdi.

Mezun olmuşlardı iki samimi arkadaş liseden. Gazi ve Can. Bakanın elini öptükten sonra masanın karşısındaki koltuklara oturdular.

Tombul yanaklı çocuk söz aldı, Babacığım biliyorsun okulumuzu her ikimiz de başarı ile bitirdik. Ve bir yıldır para biriktiriyorduk. Eğer senin de iznin olursa Bakanlığın bursundan yararlanıp Amerika’ya okumaya gitmek istiyoruz." Bakan küçük bir sessizlikten sonra " Oğlum biraz dışarı çıkar mısın? Bizi arkadaşınla bir iki dakika yanlız bırak" dedi.

Oğlu dışarı çıktıktan sonra uzun boylu çocuğa şöyle dedi. Bak evladım,ben sizler gibi başarılı öğrencilerin yurt dışında öğrenim görmesini her zaman desteklerim. Fakat bir bakan olarak oğlumu Amerika’ya gönderirsem, bunu başkaları farklı değerlendireceklerdir. Bu yüzden sadece sana burs vereceğim. Gerekli işlemlerin yapılması için talimatı veririm az sonra. Hayırlı olsun deyip dışarı çıkmasını söyledi talebenin.
Heyecan içinde kapının önünde bekleyen bakanın oğluna sarıldı çocuk. " Can sana bir iyi, bir kötü haberim var. Baban bana burs verdi ama senin gitmeni onaylamıyor.
Tombul yanaklı çocuk elini cebine atıp bir mendil çıkarttı. İçi para dolu olan mendili arkadaşına verip, "al bunları Gazi. Nasıl olsa bana lazım değil bu para artık" dedi, bir yıldır biriktirdiği parayı arkadaşına uzattı.

Oğlunun geleceğini bile ülkesinden sonra düşünen onurlu Milli Egitim Bakanımızı Sayın Hasan Ali Yücel Bey’i saygıyla anıyoruz.

Oğlu Can büyük edebiyatçı Can Yücel’dir.
Onun lise arkadaşı Gazi ise dünyanın en ünlü beyin cerrahlarından Prof.Dr. Gazi Yaşargil’dir.

Bir önceki yazımız olan Mutlu Yıllar... başlıklı makalemizde Mutlu Yıllar hakkında bilgiler verilmektedir.

:

2 Kez Yorumlanmış, Sizde Yorum Yazabilirsiniz...

  • bohem

    Yazı tam ibretlik.Anlayana tabi.Bir de şimdikilere bakınız.Eski maliye bakanı Unakıtan sadece oğlu için bir gecelik kararname çıkardı.Çin’den ucuz mısır ithal ettiler.Trilyonlarca haksız kazanç sağladılar.KPSS,ÖSYM,TUS ve polis koleji sınavlarında çalınan şifreler ve kul hakkı gaspı yaşayan milyonlarca kişi…Devlete mülakatla eleman alınma sırasında hakları alenen gasp edilen binler…Tanrının bile kul hakkı gaspını en büyük günah saydığı ve asla bağışlamadığı aşikar iken bunların bunu pervasızca uygulamaları…Bir bakıma Allah’ı hiçe saymaları…Cumhuriyetin ilk kadrolarından olan Hasan Ali YÜCEL ile son kadrolarındaki bakanları vicdanı olan her kes kıyaslasın lütfen.Acaba gerçek Müslüman hangileridir.
    Aslında konuya ilişkin kıyaslamayı tam olarak yapmaya kalksak yüzlerce sayfa tutar…En iyisi vicdanlara havale etmektir.Vicdanı olana tabi…

  • selvinaz

    Çok güzel yorumlamışınız..Bencede anlayana arkadaşım… herkes çarpma çırpma peşinde..vicdan falan yok ..

// Bu Yazıma Yorum Yazabilirsiniz //

Site içinde Arama

Aşağıdaki Kutudan Site içi Arama Yapabilirsiniz.

Aradığınızı Bulacağınız için Aramaya gerek kalmayacak :)))

Tavsiye Ettiğim Siteler!

Beğendiğim Siteleri Sizlere Tavsiye Ediyorum...