Mektepli Cahiller…

Ekleyen: Tarih: May.10, 2011, Kategori: Serdar Beki Köşe Yazıları...

Mektepli Cahiller

“Tahsil Cehaleti Alır, Eşeklik baki Kalır”

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka kampusunda düzenlediği Önder Kadınlarımız toplantısından, Cehalet kokuşmuşluğu… Bakın, bir toplantıda korkular, korkakça şöyle dile getirilmiş. Sanırsın yüksek istişare kurulu, sanırsın insan! İnsancıklar yumağı, atıp tutmuşlar. Ciplerinizden mi indiniz, yoksa Sıpa, konken, ayaklı gazete seanslarınız mı aksadı. Yoksa götürdükleriniz elinizden mi kayıyor, hacı şakir sabunu eşliğinde. Kaya, KAYA…

Mektepli zır cahillerden çakma inciler.
“Ezan, hadi Ezan… Birde 11 civarında Kuran okunuyor. Ve her gün!” Beş vakit ezana tahammülü olmayan saygıdan yoksun üye, kulağının kirine baypas olan Ezan-ı Muhammediye’den bahsederken, kineyaseni baş tacı yapıyor.

“Türban için başa bağlanan… O Kuran’da adı geçmeyen baş sargısı için beyaz çarşaf giyiyor ve ortaya çıkıyorlar, bu ne utanmazlıktır arkadaşlar, çok üzüldüm…” Utanmasını bilmeyenler, utanmasını istedikleri kişiler kadar utanabilse de Kuran-ı Azimüşşan’a, O kuran demese… Baş sargısı dediğinin, kendi gibi bir kadının tercihi diye saygı gösterebilse… Nerde!

"O kafalarına saten pırıl pırıl başörtülerini takıp başları dik bir şekilde yanımızdan geçişlerini hazmedemiyorum!” Seninde mini eteğin, bol dekoltelerin, abartılı badana boyan, çalma sultan takıların birilerinin hoşuna gitmese, seni aşağılasa hoşuna gider mi? Sevsinler denmez mi?

Bir başka üye İmam-Hatiplilerden dert yanıyor. “Arkadaş, çocuğunu alalım, okul masraflarını biz üstleniyoruz. Biz onu koyalım normal liseye, bursunu da bağlayalım.” Sonra ne olmuş, çocuklar eski tas eski hamam. Bunun üzerine, “döndüremeyeceğimizi anlayınca bursu da kestik” Konunun başlığı tamda bu üyeye cuk diye oturuyor. İmam hatip devlet okuludur, saygısızlık cehalet buradan başlayarak. İnsanlarının tercihini madde baskısı ile altüst etmede devam ederek şeytani plan hüsrana uğrayınca burs kesme cüreti ile ayyuka çıkıyor. Mektepli cehalet değil mi?

Bak sen, siyasette bilirlermiş! Seçim için muhtarların ele geçirilmesi gerektiğini anlatarak izlenecek stratejiyi açıklıyor. “Seçimler geliyor, muhtarları elde etmek zorundayız. Sadece muhtarları ve mahalleleri elde edersek, işi başarabiliriz arkadaşlar. Ama bunu medyaya yaymadan kendi aramızda ve bütün bulunduğumuz alanlarda, her yerde bizim kafamızdaki muhtarlar çoğu kadın olmalı, erkekler de bizim kafamızdaysa erkekleri de"

HE VALLA; Sevsinler sizi, hani Muhtar bile olamazsın dediğiniz siyasetçi başbakan olduya, dünya da hatırı sayılı lider oldu ya… Oradan yola çıkıyorsunuz, sizi gidi kopyacılar, sizi. Değil muhtarları toplamanız her biriniz, her köye, kasabaya, mahalleye muhtar olsanız, göle çalacağınız mayalarınız tutmaz. Mektepli cahiller olacağınıza, elleri nasırlı alaylı olsaydınız.

Buda son kokana-mış konuşması!  Üyelerden biri yanında çalışan temizlikçi kadını, Yardımcısını, AK Parti’ye oy verdiği için nasıl rencide ettiğini şişme egoları ile aktarıyor “Yanımda çalışan kadın bile ertesi gün, AKP’ye verdim abla” dedi. Niye evladım AKP’ye mi? dedim. Köprülerde yazıyor ya, şunu yaptık bunu yaptık. İstikrar var diye cevap verdi. Üniversiteli kadın üye bu cevap üzerine sinirleniyor ve şöyle söylüyor. İstikrar senin neyine Vesayet… İstikrar senin neyine”

Mektepli cahil olarak çalışanının özgürlüğüne, hür iradesine saygısız isen istikrar asıl, senin neyine! İnsanlık senin neyine! Kadın olmak senin neyine! Mektepli cehaletinizle tüm toplumu kirletiyor. Türk Üniversiteli kadınlar ismine, ihanetin daniskasını, bu ismi şemsiye olarak kullanmakla da, Tüm Türk kadınlarından gereken cevabı alacağınızdan şüphem yok.

Eşek Ölür Kalır Semeri, İnsan Ölür Kalır Eseri
Ya…

Serdar Beki/www.serdarbeki.com

Bir önceki yazımız olan Tiyatro ve Sinemamızdan... başlıklı makalemizde Sinema ve Tiyatronun Ünlü Yüzleri hakkında bilgiler verilmektedir.

:

4 Kez Yorumlanmış, Sizde Yorum Yazabilirsiniz...

 • Elvin Hülya Ç.

  Ne yalan söyleyeyim,videoyu ilk izlediğimde içlerinden birinin;eğitimini aldığım bir branşın ekolü olarak kabul ettiğim bir halkla ilişkiler uzmanı olmasına çok şaşırdım.Bu yapılan konuşmalara sesimi ben de kısamam.İnsanın inancı kendinedir,inancı ile ilgili eylemleri de kendinedir.Sarfedilen sözler yakışıksız.Din ve vicdan özgürlüğü diye bir hak vardır,sanırım haberleri yok.Eğitmek lazım!

 • bohem

  1. Yazar üniversiteli kadınları aklı sıra eleştirirken kullandığı üslup bakımından hiç de onlardan aşağı kalmamış.Onlar ne kadar tepeden bakmacı ve saygısızca görüş beyan etmişlerse satırların yazarı da aynı dili kullanmış.Hatta daha beterini yapmış.Başkalarına saygı dersi vereceklerine, kullandıkları dile dikkat etsinler bence.Sözüm ona eleştirmiş.Eleştirinin her satırında kin , öfke hakaret akıyor.Kadınlara inanç bağlamında vurmaya çalışırken kullanmış olduğu dil bakımından hiç de onlardan farklı olmadığı son derece açık.Hem hakaret var,hem de başbakana övgüler.Bir bakıma propaganda yapmış.Hatta yazının bir yerinde kendini alamayarak Sn. başbakandan dünya lideri olarak söz etmiş.Güler misin ağlar mısın bu ifadeye.Üniversiteli kadınlara ezan yüzünden dini alaya alıyor gibilerinden eleştiri adı altında hakaretler eden sayın yazara sormak lazım;sizin dünya lideri dediğiniz kişinin başbakanlığı döneminde Irak haçlı kuvvetlerince ( Bu deyim George W. Bush’a ait) işgal edilerek yüz binlerce kişi katledilirken,milyonlarca çocuk öksüz ve yetim bırakılırken ,dahası binlerce Müslüman kadının ırzına haçlı askerleri tarafından geçilirken o dünya lideri neden hiç tepki vermedi.Yoksa orda ırzına geçilenler Müslüman değiller miydi.Gerçi dünya lideri sayın başbakanın hakkını yemeyelim.Kendileri bir Amerikan gazetesine Irak savaşı ile ilgili olarak yazdığı makalede aynen şunları dedi. “Kahraman genç kadın ve erkek Amerikan askerlerinin, olabilecek en az kayıpla evlerine dönmeleri için dua ediyorum..”.Evet…o ırz düşmanı askerler için dünya lideri başbakanımız aynen böyle dedi.Irz düşmanları birer kahramandı O’nun için.Irzına geçilen binlerce kadın,ve onlardan doğan masum ve savaş kurbanı binlerce çocuk da herhalde kahramanların gurur kaynakları olsa gerek.
  Dünya lideri başbakanımızın nasıl bir ülke aldığını ve şimdi ne duruma getirdiğini yazacak olsam yüzlerce sayfa tutar.
  Son söz,birilerini eleştirirken hakaret etmeden ve objektif olalım derim.Ama her şeyden önemlisi ,bütün bunları yaparken önce aynaya bakalım.
  Sağlık dileklerimle…

 • Elvin Hülya Ç.

  Bu platformda yazarlarımızın ve okuyucularımızın fikirlerini özgürce sergilemeleri ne kadar güzel.Sitemizde demokrasi rüzgarları esiyor.Hoş…

 • selvinaz

  Merhabalar.. Keşke bu konunun başlık resmini başka resim seçseydiniz.. Bu resim bana..Irak’ta başına çuval geçirilmiş askerlerimizi ve buna ses çıkarmayan yöneticilerimizi, hatırlatttı…Sevgili arkadaşım boheme’de katılıyorum.. Başkalarının seviyelerini eleştirirken, onların seviyelerinin aşağısına düşmeyeceksiniz… Bencede Bu kez Türk Kadını gereken cevabı, hak edene hak ettiği gibi verecektir.. iktidarları iktidar yapan kadın seçmenlerdir.. sevgiler….

// Bu Yazıma Yorum Yazabilirsiniz //

Site içinde Arama

Aşağıdaki Kutudan Site içi Arama Yapabilirsiniz.

Aradığınızı Bulacağınız için Aramaya gerek kalmayacak :)))

Tavsiye Ettiğim Siteler!

Beğendiğim Siteleri Sizlere Tavsiye Ediyorum...