Kurtlar Vadisi Wıkıleaks…

Ekleyen: Tarih: Ara.03, 2010, Kategori: Serdar Beki Köşe Yazıları...

Kurtlar Vadisi Wıkıleaks

“Bizim bizden başka düşmanımızda, dostumuzda yok”

Mehmet Karahanlı öldürüldükten sonra, Polat Alemdar’ın, kriptonun peşine düştüğünü hatırlarız. Kurtlar vadisi bir dizi filmdi, senaryolar yazılır… Oyuncular oynar.

İşte yeni oyun.

“Wıkıleaks” internet sitesi, ortalığa bir kripto servis etti. Şifreli yazı kırılabilir, ancak bu küçük çocuklara İşbankası’nın verdiği kumbaralar üzerinde mümkündü 90’lı yılların başında… ABD gibi güçlü devletlerin şifreli yazıları için geçerli değil, hatta mümkün değil. Olsa olsa bilerek, isteyerek servis edilme biçimidir.

Sonunda söyleyeceğimi baştan söyleyeyim… Bu kargaşa, olsa olsa ABD ve İsrail’in yeni sevişme biçimidir.
İkisi arasında belli belirsiz Aşk hepimizce malum, manidardır… Büyük elçilerin diplomatik misyonerlerle yaptıkları sohbetlerden, çarpıtarak edindikleri bilgileri belgeleştirip sokağa dökmesi, son derece yakışıksız olmuştur.

Azerbaycan Türkiye’yi satmış… Fransa Cumhurbaşkanı, Nicolas Sarkozi Çıplak kral’mış… İran Cumhur Başkanı Ahmedi Nejat, Adolf Hitler’e benziyormuş… Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Batman’a benziyormuş… İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise sözünü tutmayan, ancak titiz kişilik diye tanımlanıyor… Türkiye AB ülkesi olamazmış… Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının, İsviçre’de hesapları varmış… Türkiye Parlamentosunda muhalefet yapan CHP, bir sürü gürültücü gurup partisiymiş… Vs… Vs… Vs…

Binlerce belgeyi servis ettiği söylenen “Wikileaks” İnternet sitesi, ABD ile İsrail’in taşeronluğunu yapmıştır. “Wikileaks” sin kelime anlamı ”bildiğim kadarı ile” yani bildiği kadar değil, servis ettiği kadar vardır Wikileaks…

Stratejik ortağımız, içini dökmüş amenna. Ancak ne yeri nede zamanıydı, daha bizden alacağı çok özel bir armağan vardı… Olsun, almasa da sağ olsun müttefikimizdir, hoş gördük vesselam…

Vereceğimiz armağana bir türlü ısınamadık bizde…Ha armağan neydi peki!…Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Avrupalı olsun diye destekleyen ABD  erken açık verdi…Çok şükür ki Ecdadımız duası ile gösterdi, uzun tırnaklı dostumuzu…

Avrupa tevatüre dayalı belgelerle, bizi Avrupa’ya almayanlar bence iyide ediyorlar. Avrupa Ülkelerinin durumu malum! İçinde bulundukları ekonomik sosyal çöküş aşikâr… Bizi içine çekip emmeleri bizi güçsüz kılardı… Bu sevda burada bitmeli… Olduğumuz konumda, dünya lideri konumundayız şüphesiz.

Hâsılı… ABD ve İsrail, bu oyunu ilkez oynamıyorlar.11 Eylül’ü unutmadık. Biri ekonomisini, diğeri prestijini düzeltmeye yelken açarken, bu kez karaya oturdular… Yani; ABD, kendi eli ile dedikodu sektörüne servis başlatmıştır…

Tabi ki tüm Ülkelerde, basına da malzeme oluştu…

Ayaklı gazete muhabbeti, tam gaz iki hafta iş başında olacak.

Yönetmen,  Wıkıleaks adına Julian Assange/ Senarist, ABD adına Dışişleri fareleri.

Selametle…29.11.2010

Serdar Beki

Bir önceki yazımız olan Tiyatro ve Sinemamızdan... başlıklı makalemizde Sinema ve Tiyatronun Ünlü Yüzleri hakkında bilgiler verilmektedir.

:

4 Kez Yorumlanmış, Sizde Yorum Yazabilirsiniz...

 • Elvin Hülya Ç.

  Avrupa tevatüre dayalı belgelerle, bizi Avrupa’ya almayanlar bence iyide ediyorlar. Avrupa Ülkelerinin durumu malum! İçinde bulundukları ekonomik sosyal çöküş aşikâr… Bizi içine çekip emmeleri bizi güçsüz kılardı… Bu sevda burada bitmeli… Olduğumuz konumda, dünya lideri konumundayız şüphesiz.

  Tamamen katıldığım bu sözlere ek olarak şunları söyleyebilirim.Kendilerini dünyanın efendileri gibi görmeye alışmış Avrupa ülkelerinin biraz eğilip bulundukları zemine bakmaları gerekir.
  Üzerine bastıkları halının o beğenmedikleri ülkeler tarafından dokunduğu ve iplerinin de onların ellerinde olduğunu bilmeliler.Elimizde kaşık avrupa’yı beslemekten,Amerika’yı sırtımızda taşımaktan yorulduk açıkçası.

  Wikileaks’a gelince, bir çok açıdan mercek altına alınacak bir haber;etik bir davranış sergilemediği,amacının ne olduğu,siyasi kaygı ve korkular,sır kavramının aslında hiç var omadığı,hele hele siyaset ve internet dünyasında güven kavramının sözünün bile geçmediği gibi…Şimdi “herkes” birbirini belgeleriyle daha iyi tanıdı;gerçi tanıyorlardı da zaten!Yazınız bu anlamda durumu özetlemiş.Kaleminize sağlık…Bu olay ne kadar gündemde kalır,ilişkileri ne yönde etkiler zaman gösterecek ama herkes kendi paçasını kurtarmaya endekslendiği için örtbas etme politikası izlenecektir diyorum.Adı üzerinde politika!
  Yazılarınızı beğenerek takip ediyorum;devamı dileğiyle…

 • bohem

  Haydi yeri gelmişken WikiLeaks belgeleri hakkında ben de görüşlerimi açıklayayım.Malum,burası demokratik ve açık bir platform.
  Özellikle yandaş medya ve benzerleri söz konusu belgelerin ABD-İsrail komplosu olduğu safsatasıyla inanılmaz bir karalama kampanyasında giriştiler.Sonra baktılar ki mızrak çuvala sığmıyor,başladılar işi sulandırmaya .Hatta içlerinden bazıları bu WikiLeaks denilen kişinin Ergenekonun adamı olduğunu ima edecek sözler bile söylediler.Baktılar olmuyor ,bu defa da şunu dediler.”Canım ne var ki o belgelerde,biz zaten o belgelerde iddia edilen şeyleri çok önceden biliyorduk.Aramızda sürekli konuşuyorduk.” İşin komikliği burada.Önce o belgelerin ABD-İsrail tezgahı olduğunu söylediler( ABD-İsrail konusuna ayrı bir paragraf açacağım) ,safsata dediler,sonra da bu belgelerde yazılan şeyleri çok önceden bildiklerini yazdılar.Yani bu yandaşlar korosu şunları çok iyi biliyormuş da haberimiz yok. Türkiye İran’a silah satmış, Türkiye El Kaide’ye yardım ediyormuş, Türkiye’de nükleer silah varmış, bir bakanımız avantayı çok seviyormuş,bir başka bakanımız zevk âlemine pek düşkünmüş.Yine bir bakanımız enerji alanında yolsuzluklara karışmış. Bir bakanımız tehlikeliymiş.Madem bunları önceden biliyordunuz neden köşelerinizde bir tek cümle ile dile getirmediniz.Tabi bir de Sn. Başbakanın İsviçre bankalarındaki 8 ayrı hesabı konusu var.O konu üzerinde inanılmaz laf salatası yapıyorlar.Hiç birisi çıkıp da Sarkozy gibi kediye kedi diyemiyor.Kıvırtıp duruyorlar.Öyle yapmak zorundalar,yoksa bir saatte kapının önüne konulurlar.Eğer İsviçre bankalarındaki iddia asılsız ise,bunu ispatlamanın çok kolay bir yolu var.Öyle esip gürleyeceğine iddia sahiplerini dava eder.ABD elçileri de gider mahkemede kendisini savunur.Mahkeme de İlgili ülkelere bir yazı yazarak adı geçen kişinin öyle birkaç hesabı olup olmadığını açıklar ve olay kapanır.Hayır..Bunlar öyle yapmıyor;mezarlıktan geçerken korkusunu bastırmak için yüksek sesle türkü söyleyen kişi edasındalar.Oysa herkes çok iyi biliyor ki Sn. Başbakan bir karikatüre bile tahammül edemeyerek çizerlerini dava etmiştir.Oktay Ekşi’nin bir tek cümlesine kızarak milyarlarca tazminat davaları açmıştır.Bunu neden pas geçiyor merak ediyorum.Korktuğu bir şeyler mi var yoksa.Oysa onları dava etmesi ve kazanması halinde hem maddi hem de manevi açıdan inanılmaz bir karizma edinecektir.Bakalım dava edecek mi.Bekleyeceğiz,göreceğiz.Eğer dava etmezse,kimse kusura bakmasın o sekiz hesap iddiası kendi boynunda bir madalya gibi asılı kalacaktır.
  Avrupa çökmüşmüş.Biz dünya lideriymişiz.Kulağa hoş gelen sözler.Ama içi tamamen boş sözler.Hangi Avrupa ülkesinde milyonlarca insan açlık sınırı altında yaşıyor.Hangi Avrupa ülkesinde bebek ölümleri bizdekinin binde biri kadardır.Hangi Avrupa ülkesinde üniversite örgencileri bir başbakanı protesto etti diye hapis cezası aldı.Hangi Avrupa ülkesinde bir cemaatin çaldığı sorular sonucunda ilgililer hakkında hiç işlem yapılmadı.Hangi Avrupa ülkesinde 5 kişilik müstahdemlik kadrosu için kapalı spor salonlarında sınavlar yapıldı.Hangi Avrupa ülkesinde Hakimlik sınavında yazılıda yüz aldığı halde sırf başka mezhepten olduğu için mülakatta elendi.Daha doğrusu hangi Avrupa ülkesinde böyle saçma sapan sınavlar var.Bu soruları çoğaltmak mümkün.Yazmaya kalksam onlarca sayfa tutar.Öyle lafla dünya lideri olunmuyor.Biraz aynaya baksak diyorum.
  Söz konusu belgelerin ABD-İsrail tertibi olduğu iddiasına gelince.Bundan daha komik bir şey görmedim.Bunu da genelde yandaş yazarlar söylüyor.Ama şunu görmüyorlar,Hoca efendiye hangi ülke kucak açmış.Ofer’e tüpraşın 4,3 milyar değerindeki hisselerini 1,3 milyara dolara kim sattı acaba.Ofer’in İsrail asıllı olduğunu bilmeyen yok.Peki cumhuriyet tarihi boyunca ilk defa hangi başbakanımız Yahudi deneklerinden üstün cesaret madalyası aldı dersiniz.Burada da örnekleri çoğaltmak mümkün.Ama yine kısa kesiyorum.Yazmaya kalksam onlarca sayfa tutar.
  Kediye kedi demenin zamanı gelmedi mi sizce.
  Ne dersiniz?

 • selvinaz

  Sevgili arkadaşım bohem, ne desem bilmiyorum…
  Ağzınıza, yüreğinize, kaleminize sağlık.. Gündemi okadar güzel özetlemişiniz ki.. Bu yazınızın üzerine ne söylenecek nede yazacak bişi yok artık bence.. sevgiyle kalın..

 • ghayyado

  MALUMUN İLANI”EVET MALUMUN İLANI DERLER ESKİ TABİRLE ”KONU SON HAFTALARIN KONUSU WİKİLEAKS BİR ÜLKE DÜŞÜNÜN EKONOMİK AÇIDAN NE YAPSA DOLAR BASMA VE SADECE 20$ MASRAFLA BASTIĞI 100 LÜK BANKNOTU DÜNYANIN 6 MİLYAR İNSANINA YUTTURUYOR VE BİRGÜN EKONOMİK OLARAK SINIRLARI BELLİ KIYTIRIK BİR SİTE Kİ VERİ TABANI KENDİ ÜLKESİNDE OLAN BİR SİTE KENDİNİN DİĞER DEVLETLER HAKKINDA NE DÜŞÜNDÜĞÜNÜ DÜNYAYA İLAN EDİYOR VE GARİPKİ BUNA ENGEL OLAMIYOR ZİRA ANGOLADA BİR AMERİKALININ BAŞINA BİR ŞEY GELSE ORAYA NÜKLEER DENİZALTI GÖNDEREN AMERİKA BUNA ENGEL OLAMIYOR ..NE GARİPKİ MİLYONLARCA BELGE İÇİNDE İSRAİL LE ALAKALI HİÇ BİR BÖLÜM YOK ..YANİ BU NE ÇAĞRIŞTIRYOR AMERİKA TÜM DEVLETLER HAKKINDA HERŞEYİ BİLİYOR İSTERSE AÇIKLAYIP AYNI YATAKTA YATAN KARI KOCAYI BİLE BİR BİRİNE DÜŞÜRÜR MÜ YOKSA ALİYEVA NIN BİR ESTETİK GÜZELİ OLDUĞUNU MİLLETE YAYIP AZARBAYCANI AYAĞA GETİRİRMİ YADA TAYYİP ERDOĞANIN İSVİÇRE NİN ADI BİLİNMEYEN SEKİZ BANKASINDA PARASININ OLDUĞUNU SÖYLEYİP DALGA MI GEÇER..BU TİPİK İSRAİL PROPOGANDASI ZİRA ELEKTRONİK VE SİBER SAVAŞ ÇAĞINDA VERİLEBİLECEK ZARAR MİLYONLARCA ASKERİ OLAN BİR ÜLKENİN SAVAŞINDA VARECEĞİ SAVAŞTAN DAHA TEHLİKELİ..BUNU BİLİYORUZ ARTIK BUNDAN SONRA ÇIKACAK YENİ BELGELER GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNE GÖRE VE KONJONTÜREL OLARAK ÇIKACAK GİBİ GELİYOR BANA..MALUM OLANI İLAN ETMEK ANCAK KAFASI KUMDA OLANI ŞAŞIRTIR..

// Bu Yazıma Yorum Yazabilirsiniz //

Site içinde Arama

Aşağıdaki Kutudan Site içi Arama Yapabilirsiniz.

Aradığınızı Bulacağınız için Aramaya gerek kalmayacak :)))

Tavsiye Ettiğim Siteler!

Beğendiğim Siteleri Sizlere Tavsiye Ediyorum...