İnci mi Pirinç mi?

Ekleyen: Tarih: Ara.13, 2010, Kategori: Hikayeler

İNCİ Mİ,PİRİNÇ Mİ?


“Bir horoz gezinirken gökkuşağı gibi renkleri olan bir inci tanesi görmüş. Hırsla üzerine atılmış, topraktan çıkarmış ve yutmaya çalışmış. Ancak bu parlayan nesnenin pirinç tanelerinin prensesi olmadığını anlayınca onu geri tükürmüş. İncinin ne olduğunu anlamaya çalışmış, ama başaramamış. Bunun üzerine inci dile gelmiş ve horoza seslenmiş: ben parlak ve değerli bir inciyim. Şahane bir kolyeden kazayla bu bahçeye düştüm. Hiç bir yerde, hiç bir okyanusta benim gibi şahane bir inci daha yoktur. Sadece raslantı beni senin ayaklarına itti. İnsanlar beni denizdeki kum gibi görmezler. Bana aklın gözüyle baksaydın, binlerce hayran olunacak şey ve güzellik görürdün. Bu sözler karşısında horoz gururla ötmüş: Şurada seni bir pirinç tanesiyle değişecek birisi olsaydı, hemen değişirdim.” Karnınız açsa, açlığınızı güzel sözler doyurmaz.
Gerçekten de bazen istenen, özlenen daha basittir. Size ve ihtiyaçlarınıza daha uygundur. Yerine ve zamanına göre de paradan daha değerli, paranın satın alamayacağı şeyler vardır. Büyük hedeflerin peşinde koşarken, hep çok daha ileriye bakarken, bastığınız, geçtiğiniz yerlere dikkat edin. Belki de bulunduğunuz noktada, size tüm yaşamınız boyunca mutluluk verecek bir kişi, olay, sizi bekliyordur. Ama tabii öyküde olduğu gibi bazen beklentiler uygun düşmez. Başkası için muhteşem olan, size bir anlam ifade etmez. O zaman, ne istediğini bilen bir kişi olarak, hayattan çok da büyük istekleri olmadan yaşamayı tercih etmeniz gerekiyor. Tevekkül, razı olmak, mutluluğu kolayca yakalamanızı sağlar.  Hırs ise gözünüzü karartabilir. Lokmanızı çiğnerken zevk almıyorsanız, dünyanın en güzel yemeğini de önünüze koysalar,yine zevk almazsınız. Şimdi buradan bakın nasıl bir noktaya sıçrayacağız birlikte. Hayatta karşınıza çıkan kişi, dünyanın en güzel kadını ya da en yakışıklı erkeği  olabilir. Ama size uygun değilse o, boşuna hayal kurmayın. Siz, sizinle aynı kumaştan olanıseçin. Sosyal, kültürel düzeyiniz, aile yapılarınız, yetişme biçiminizaynı olsun. Böylece birbirinizi daha iyi anlarsınız. Şunu da unutmayın. Pirinç tanesini bulursanız kaçırmayın. Kaçırırsanız da üzülmeyin. Başka pirinç taneleri var. Hayatta onu sevdim, bir daha sevemem diye düşünmeyin yani. O denli sevgisiz bir dünyada yaşıyoruz ki, size birazcık sevgi, yakınlık, ilgi gösteren bir başkasını
kolayca aşık olabileceğinize inanın. Kaybettiğiniz aşkın ardından ağlamayın. Bulduğunuzun keyfini çıkarın. Şimdi hayat tercihinizi yapın şu soruyu sorarak kendinize. İnci mi pirinç mi?
     

Oğuzhan Akay
 

Bir önceki yazımız olan Çift Yıldız... başlıklı makalemizde Gökyüzü hakkında bilgiler verilmektedir.

:

// Bu Yazıma Yorum Yazabilirsiniz //

Site içinde Arama

Aşağıdaki Kutudan Site içi Arama Yapabilirsiniz.

Aradığınızı Bulacağınız için Aramaya gerek kalmayacak :)))

Tavsiye Ettiğim Siteler!

Beğendiğim Siteleri Sizlere Tavsiye Ediyorum...