HAFTANIN KONUSU…

Ekleyen: Tarih: Nis.27, 2011, Kategori: AYIN KONUSU

Bu hafta töre cinayetlerine değinmek istedik.Özellikle kadınlar üzerinde uygulanan baskı ve eziyeti vurgulamanızı istiyoruz!

Sözlerin Sultanı

Bir önceki yazımız olan Boşvereceksin Bazen... başlıklı makalemizde Boşvereceksin bazen hakkında bilgiler verilmektedir.

:

2 Kez Yorumlanmış, Sizde Yorum Yazabilirsiniz...

 • bohem

  Töre cinayetleri…Töre uğruna, daha hayatının baharında iken masum bir canı almak…Meclisler kurup kararlar vermek ve kalemler kırmak.Sevgiyi müebbede değil idama mahkum etmek.Bunu yaparken günde bilmem kaç kere “Allah’ın verdiği canı ancak Allah alır.” denmesine rağmen sevgiye kurşun sıkmak.Cinayet kurbanı, koynunda sevgisiyle girerken kara toprağa,üzerine ağıtlar yakılması bile yasaklanır.Doğduğunda uğruna nice uykusuz geceleri severek geçiren annesine ağlamak bile yasaklanır.Namazı kılınmaz.Adı anılmaz.Sanki o evde hiç yaşamamış gibi O’na ait maddi manevi ne varsa tamamı bir çırpıda yok edilir ve yok sayılır.Adı bile asla anılmaz.Yaşam O’na tüm renklerini en coşkulu dönemde sunmuşken, bir sevda uğruna kuş misali çarpan yüreği suçlu bulunur ve o yürek sonsuza kadar susturulur.Kendileri sevmek ve sevilmek için çırpınıp dururken ,öte yandan sadece sevdiği için ,sanki en büyük suçu işlemişçesine ölüme mahkum edilir.Kör karanlığın ampulsüz fenerleri gibidir bunlar.O cinayeti işlediklerinde akıllarınca “namus” ışıkları saçtıklarını sanmaktadırlar.Ampulü olmayan fener ne kadar ışık saçarsa tabi.
  Sadece sevdalar mı töre cinayetlerine kurban gider.Adına berdel ve kan bedeli denilen uygulama ile bir sevdanın ipini sonsuza kadar çeken uygulamaya ne demeli.Bunu yaparken yaş farkı gözetmeksizin çocuk denilecek yaştaki kızları elli hatta daha yukarı yaşlarda olan erkeklere vermelerine ne demeli.
  Töre cinayetleri aslında kanayan yaramız.Törenin acımasızca uygulandığı her ülkede bu yaradan kan akmaya devam ediyor ve edecek.Ünlü şair Ahmet ARİF bir şiirinde “Yokluğun Cehennemin öbür adıdır.” Der.Ben de diyorum ki,törelerin acımasızca uygulandığı yerde kadın olmak ve bir sevdanın peşinden gitmek Cehennemin öbür adıdır.
  Törelere inat,yüreğinizde sevgi hiç eksik olmasın.

 • Elvin Hülya Ç.

  Doğu insanında var bu töre olgusu…Hep şunu düşünmüşümdür.Onlar aslında töreye tutunuyorlar.Töre onlar için bir iş,bir yaşam biçimi…İnsanları bir arada tutan bir birleşme olgusu…Olmasa olmaz…Uğraşacak neleri var ki,halkın eğitim almayan kısmı çoğunlukta ve özellikle kadınların zaten çok fazla okuma şansı yok örümcek zihniyetler yüzünden…Bu devirde ne acıdır bu.Kırsal kesimde okul azlığının yanı sıra,olan okullara kış şartlarının da etkisiyle gidemeyen öğrencileri de hesaba katarsak eğitim aşağı seviyelerde.Bu nedenledir ki,o tutunacakları dal ve kendilerini önemli hissetme duygusunun adı:TÖRE! Keşke kendilerine çok daha önemli ve yapıcı bir,birleştirici unsur seçselerdi.İnsan kanı akıtarak ve duyguların sömürülmesiyle yaşanmasaydı hayat!

// Bu Yazıma Yorum Yazabilirsiniz //

Site içinde Arama

Aşağıdaki Kutudan Site içi Arama Yapabilirsiniz.

Aradığınızı Bulacağınız için Aramaya gerek kalmayacak :)))

Tavsiye Ettiğim Siteler!

Beğendiğim Siteleri Sizlere Tavsiye Ediyorum...