HAFTANIN KONUSU…

Ekleyen: Tarih: Nis.11, 2011, Kategori: AYIN KONUSU

TÜRKİYE’DE NÜKLEER SANTRALLERİN KURULMASINI ONAYLIYORMUSUNUZ?

SİZCE BAŞKA ALTERNATİFLER NE OLABİLİR?!

Bu konudaki fikirlerinizi ve enerji elde etmedeki alternatif düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız?

Sözlerin Sultanı


Bir önceki yazımız olan Boşvereceksin Bazen... başlıklı makalemizde Boşvereceksin bazen hakkında bilgiler verilmektedir.

:

4 Kez Yorumlanmış, Sizde Yorum Yazabilirsiniz...

 • Elvin Hülya Ç.

  Bir nükleer santral kurma fikrine hiç sıcak bakmıyorum bir çok insan gibi…Teknik açıdan donanımı en üst seviyede olan Japonya’nın bile çaresiz kaldığı doğa olayları karşısında,Türkiye olarak bir kaza olmayacağını dünyaya nasıl garanti edebiliriz.Hele ki deprem kuşağında bir ülke olarak.Ki,Mersin Akkuyu’nun 20-25 km.ötesinde Ecemiş fay hattı var!Buyrun bakalım…Küçücük bir sarsıntıda bile bir çok binanın yıkılması sonucu insanlarımız ölürken ve bizler bu kadar adamsendeciyken,nükleer santral!Güldürmesinler beni!..Şu bilgiyi de dip not ediyorum:

  Rusya ile yapılan anlaşmaya göre;Rusya, 4 adet reaktörden oluşan santrali bitirecek ve işletecek. Eğer bu mümkün olursa dünyada bir ilk gerçekleşecek. Bir ülke sınırları içinde yer alan ancak bir başka devlete ait olan tek nükleer santral Akkuyu Santrali olacak. Üretilecek tüm elektrik Rusya’ya ait olacak ve biz de kendilerinden satın alacağız. Tüm bunların yanında, santralin kurulması ve işlenmesi sırasında toplamda 10 bin civarında bir işçi ordusu çalışacak. Bu işçilerin ise çok az bir kısmı Türk olacak. Ayrıca Türk işçilerinin Rusya’nın onayından geçmesi gerekiyor.Ben yine gülüyorum!

  Önerilerimden iki tanesi:
  -Rüzgarı bol memleketimin her köşesine “Rüzgar Tribünleri”kurun!
  -Yine çöp deryası güzel memleketimin çöplerinden yararlanıp,doğal gaz elde edin,bu sistem mevcut(en azından elektirikle ısınma işini de doğal gaza havale etmiş olursunuz)
  Benden söylemesi duyan yada yapacak olan yok!

  İllaki!..Burası Türkiye!

 • taes

  rüzgar tribünleri son hızla ilerlemekte olduğunu biliyorum çok güzel bir öneri aslında…nükleer santralın kurulması türkiyemize yararı olacaksa gerekli önlemleri alarak kurulması uygun olabilir.fakat yorumunuzdaki gibi rusyaya peşkeş çekilerek işi farklı boyutlara götürülecek olursa o zaman bende gülerim sözlerin sultanı…teşekkürler…

 • bohem

  Elinize sağlık Hülya hanım.Nükleer enerji konusunda her şeyi çok güzel anlatmışsınız.Bize söyleyecek bir şey bırakmamışsınız.
  Sadece şu kadarını söyleyeyim.Bizim ülkemize santralı kuracak olan şirket geçen yıl İran’a da aynı güçte bir nükleer santral kurdu.Merak edenler için söyleyeyim,basının açıklamasına göre-ki resmi makamlar yalanlamadı- İran’a kurulan nükleer santralın fiyatı bizimkinin yarısı.Ya da bizim nükleer santral onların tam iki katına ihale edildi.Dahası,İran’da kurulan santralın tüm işletme hakkı kendilerine ait.Bizdeki gibi yabancılara da değil.
  Sizce neden böyledir dersiniz?Tekelin mey bölümünü 300 milyon dolara yabancılara sattılar,alan kişi şimdi 3 milyar dolar fiyat biçmiş.Fazla söze gerek var mı bilmem…

 • Elvin Hülya Ç.

  Çok teşekkür ediyorum arkadaşlar katılımınız için.İnsanları bilgilendirmek ve aynı zamanda fikirlerinizi duymak,sesimizi de duyurmaktır.Yorumlarınızı ne kadar çok kişi okuyor bilemezsiniz.Ben buradan takip ediyorum.Saygılar…

// Bu Yazıma Yorum Yazabilirsiniz //

Site içinde Arama

Aşağıdaki Kutudan Site içi Arama Yapabilirsiniz.

Aradığınızı Bulacağınız için Aramaya gerek kalmayacak :)))

Tavsiye Ettiğim Siteler!

Beğendiğim Siteleri Sizlere Tavsiye Ediyorum...