Gelinciğin Hikayesi…

Ekleyen: Tarih: Tem.17, 2010, Kategori: Hikayeler

GELİNCİĞİN HİKAYESİ

Bir zamanlar yemyeşil bir kır bahçesi varmış öylesine yeşil ve güzelmiş ki,bu güzelliğe kimse zarar vermesin amacıyla melekler korurmuş çiğnenmesin bozulmasın diye..ama kır bahçesi tüm güzelliğine rağmen mahzun ve mutsuzmuş.. Çünki kendini hep yalnız hissediyormuş. Diğer kırlara bakıyor onların üzerindeki renk renk çiçeklere özeniyor, onlar gibi arkadaşları olsun istiyormuş…Böylece kaç mevsim geçmiş ve bir ilkbahar gününde yine yeşerip güneşle kucaklaşınca ,içini yeniden hüzün kaplamış ve yemyeşil çimenler sararmaya başlamış. Melekler duruma şaşırmış ne oldu sana güzellik demişler?.

Kır bahçesi sızlanmış bakın tüm kırlar renk renk çiçeklerle dolu ben öyle arkadaşlarım olsun istiyorum!.. Melekler buna şaşırmış ve düşünmeye başlamışlar bir çözüm bulmak için toplanmışlar.. Çeşitli arayışlar içinde bir karar vermişler,bizim kır bahçemizde öyle bir çiçek açmalı ki zamanı az olsun çok durmasın, böylece kır bahçemize daha az giren çıkan olur ezilmez demişler..O civarda yaşayan bir genç kız varmış bu kızında tıpkı kır bahçesi kadar yemyeşil gözleri varmış ve yüreğinde de, gizli bir aşk. Kimselere söylemez sevdiğine açılamaz içlenirmiş.. Bir gün sevdiği gencin başka bir diyara gideceği haberini duymuş öylesine üzülmüş ki,içindeki gizli aşka birde hasret yüklenince ağlayarak kendini kırlara atmış.

O sıra melekler kır bahçesini bırakıp çözüm düşündükleri için yeşil gözlü kızı fark etmemişler. Genç kız yemyeşil çimenlere dokunmuş sevmiş, gözlerinin rengindeki her yeşil çimenin üzerine göz yaşları damlamaya başlamış. Öyle çok ağlamış öyle çok ağlamış ki kır bahçesinin her yeri onun inci gibi gözyaşları ile sulanmış.. Akan her damla düştüğü yerde kan rengi bir çiçek olmuş incecik yapraklı hafifçe bükük boyunlu çiçekler açmaya başlamış. Her yer kıpkırmızı çiçeklerle dolmuş kır bahçesi mutluluk içinde meleklere seslenmiş, bakın!diye..Melekler birde ne görsün yemyeşil kır bahçesi kıpkırmızı çiçeklerle dolu.. Şaşkınlıkla bakarken genç kızı görmüşler ağlaya ağlaya yeşil çimenlerin üzerinde uyuyup kalmış..

Bir melek demiş ki bakın çimenlerin üzerinde genç bir gelinlik kız uyuyor biz anlamadık nasıl girdi buraya? Görmüşler ki genç kızın göz yaşları yeşil çimenleri sulamış solmaya dönen çimenler canlanmış. Ve çiçekler açmış.. Tamam demişler bundan böyle her bahar kır bahçemizde bu çiçekler açacak rengi kırmızı ve gelinlik bir kızın göz yaşları olduğu içinde adı gelincik olacak bu çiçeğin.. Ama çevredeki bütün kırlar bu güzelliğe hayran kalmışlar ve Tanrıdan kendileri içinde gelincik istemişler, duaları kabul olmuş..İşte o gün bu gündür baharın ilk aylarında tüm kırlarda gelincikler açar ve sevgililer arasında dolaşır.. Hatta gelincik şurubu yapılıp içilir o genç kızın göz yaşlarından akan saf suyun yürekleri yıkadığı ve serinlettiği söylenir hala..


BİR GÜLCENAZ MASALI_____16 / 4 / 2010 / YALOVA
ŞÜKRAN AYDOĞAN

Bir önceki yazımız olan Çift Yıldız... başlıklı makalemizde Gökyüzü hakkında bilgiler verilmektedir.

:

1 Yorum Bulunuyor...

// Bu Yazıma Yorum Yazabilirsiniz //

Site içinde Arama

Aşağıdaki Kutudan Site içi Arama Yapabilirsiniz.

Aradığınızı Bulacağınız için Aramaya gerek kalmayacak :)))

Tavsiye Ettiğim Siteler!

Beğendiğim Siteleri Sizlere Tavsiye Ediyorum...