Dilek’ten…Susmalı mı? Susmamalı mı?

Ekleyen: Tarih: Nis.24, 2010, Kategori: Dilek Yazıyor...

SUSMALI MI,SUSMAMALI MI?
Susmak  bir yaşam tarzıdır.Yaşamın bazı dönemlerinde,bazı olaylar karşısında uygulandığında faydalı bir eylemdir.
Susmak bazen uzun bir dönem kendimizi anlatmaya çabalamanın sonucudur.Başaramadığımızı gördüğümüzde susarız.Artık hiç konuşmayız.Anlatacaklarımız,çabalarımız bitmiştir.Beklentilerimiz de.Yüreğimiz rahattır,huzurluyuzdur.
Susarız.Dilimizin yerine yüreğimiz konuşur.Anlatmak isteriz aslında da,merak etmezler ki,sormazlar ki.Sormadıkları için susarız.Yüreğimizde biriktiririz anlatmak istediklerimizi.Bu birikim bir süre sonra küskünlüğe dönüşür.Küskünlüğümüz gözlerimize yansır biz  farketmesek de.Sormayanlar var ya hani,onlar okurlar gözlerimizdeki küskünlüğü,ancak anlam veremezler.Sormamaya da devam ederler.Belki de haklı olduğumuz halde haksız duruma düşeriz kendimizi anlatmadığımız için.
Bazen de kendimizi dinlemek,kendimizle kalmak için susarız.O an keyiflidir.Ancak sonu hüzünlüdür.Sıkılırız birden,pişman oluruz.Bizi bizimle bırakmalarını istediklerimize koşmak isteriz.Yakalayabilirsek ne ala
Bazen çözüm üretmek için susarız.Dert de bizdedir,derman da.Bizi sevenleri sıkıntılarımızla üzmemek için susarız..Hüzünle bakan gözlerimize soru işaretleriyle bakan gözlerine inat susarız.Onlarla konuşmak için başarıyı yakaladığımız,sorunlarımızı çözdüğümüz,hedefe ulaştığımız günü bekleriz.Başarı bayrağını salladığımızda müjdelerle bitecektir onlara suskunluğumuz.ilk duyan onlar olacaktır sevinç sözcüklerimizi,müjdeli gözyaşlarımızla.
Bazen sevdiklerimizin bizlere karşı olan tavırlarıdır susmamıza sebep.Sevdiğimizden,her zaman yüzyüze bakabilmek için susarız.Bekleriz gülümseyen sukunetimizle.Ve sabırlı sukunetimiz zamanla gülümseyen bir yüzle geri döner bize.
Susmak,susabilmek bir sanattır.Doğru zamanda doğru yerde uygulandığında çok güzel eserler harika anlar çıkar ortaya.
Susmamızın gerekmediği anlara,sevgilerimle
                                                
DİLEK

:

5 Kez Yorumlanmış, Sizde Yorum Yazabilirsiniz...

 • Elvin Hülya Ç.

  Eğer susmak bir sanat ise;sanırım iyi birer sanatçıyız değil mi Dilek?..
  Gerçeklere susmaktan yorgunum dostum…

 • gulcehre

  kesinlikle…bu konuda sanatımı en iyi icra edenlerden olduğumu söyleyebilirim…
  yüreğine sağlık Dilekçim..

 • Dilek

  Evet sevgili Hülya.Alaylı sanatçılardanız.Hayatın içinde öğrendik gerçeklere bile susmayı.Bu susmalar bizi yorsa da yüreğimiz susmadığı için,kalp gözümüz açık olduğu için,bizi sevenler bize susmadığı için şanslıyız yine de,diyorum.

  Tebrikler Gülçehre.Zaten sen hep az ve öz konuştun.Seni bu nedenle çok sevdim.Hep mutlu kal:))

 • gulcehre

  bende seni dilekçim…gönlüne sağlık canım..

 • bohem

  Susmak..Ve susarak anlatmak.
  Sevgiyi,nefreti,acıları,umutları..İçinde yaşama dair olan her şeyi..Sükut altındır misali anlatmak.Coşkuları hapseder gibi görünerek,ama tam tersine onlara özgürlük vererek anlatmak.Eşkiya filmindeki Keje gibi anlatmak.Yüreğinizde biriktirdiklerimizi anlatırken çığlık gibi bir sessizliği kullanmak.Böylesine bir anlatımı kaç kişi başarır bilemem.Doğrusu onu hiçbir şekilde başaramayacakların en başında ben gelirim sanırım.
  Gerçekten susmak bir sanattır.Ben o sanatın çömezi bile sayılamam.
  Susmak teslimiyet olarak değil de, başkaldırı şeklinde uygulandığında en inatçı,kör,sağır ve dilsiz yürekleri bile paslı bir çivi gibi söker atar.Ne mutlu bunu başarabilene.
  Susmanın gücü ancak bu kadar güzel anlatılabilir.Elinize,dilinize ,yüreğinize sağlık Dilek hanım.

// Bu Yazıma Yorum Yazabilirsiniz //

Site içinde Arama

Aşağıdaki Kutudan Site içi Arama Yapabilirsiniz.

Aradığınızı Bulacağınız için Aramaya gerek kalmayacak :)))

Tavsiye Ettiğim Siteler!

Beğendiğim Siteleri Sizlere Tavsiye Ediyorum...