Ben İnsanım…

Ekleyen: Tarih: Oca.22, 2012, Kategori: Serdar Beki Köşe Yazıları...

Ben insanım

İnsan olmam sadece İstanbul’un şerefi olacaksa, istemem şeref. İnsan olmam dünyaya itibar ise, başımla beraber!

Ben Ermeni’yim diyemeyeceğim! Ucuz kahraman olmak, haneme girdi çıktı yapmıyor. Medyatik, hadi burada da bir laf salatası olayım, kahramancık olmayayım, alkışlar kıyamet olsun diye de ermeni olamayacağım, varsın kusur kalsın.

Evet! Bir insana kalleşçe kıyılmıştır. Ebediyete intikal eden insan bir değerdi, hele yazan çizen olduğundan kat kat değerli olması da haktır… Ancak, öldürülmesi ve önemsenmesini küfre gütmekle eleştirmekte, ihanettir. Aslını inkârdır. Dünyadaki tüm katliamlara, tüm insan eli ile yaşamlara nokta konmasına karşı olan ben! Ermeni değilim…  Olamam da. 

Ermenilerin katlettiği nice değerler, üstatlar olduğunda Erivan’dan biz Türk’üz seslerine şahit olmadım, yaşım yıllarınca. Olan varsa, ses versin. O halde ben ermeni değil, tek doğru olan anlamıyla “İnsanım”. Ya siz?

Mahkeme kararını tartışmak, irdelemektense sonucunu beklemek  gerekli. Adalet herkes için adilane ise adil olacaktır.
 
Sevgili Hrant Dink, cellâtlarından fazla yaşayacak. İsmiyle eserleri ile… İnsan unvanıyla.

Serdar BEKİ

Bir önceki yazımız olan Tiyatro ve Sinemamızdan... başlıklı makalemizde Sinema ve Tiyatronun Ünlü Yüzleri hakkında bilgiler verilmektedir.

:

1 Yorum Bulunuyor...

 • bohem

  Yazı, içermiş olduğu mesaj bakımından iyi niyet dilekleri taşımaktadır.Yazı kişinin düşünce yapısını ve dünya görüşünün yansımasıdır aynı zamanda.Bu durum her kes için geçerlidir.
  Konuya ilişkin birkaç şey de ben söylemek isterim.
  Yazıda “Ben Ermeni’yim diyemeyeceğim!Ucuz kahraman olmak haneme girdi çıktı yapmıyor.Medyatik,hadi burada da bir laf salatası olayım,KAHRAMANCIK olayım…”şeklinde bir ifade var.
  Sayın Beki eğer 12 Eylül zindanlarında , iğrenç işkencelerde hayatlarını kaybeden,uzun yıllar içeride her tür insanlık dışı uygulamaya maruz kalan ve bir kısmının yaşı büyütülerek idam sehpalarına çıkarılan o kişilerin bazıları o alanlara doğrudan gelirken,diğerlerinin de düşünce olarak 12 Eylül zulmüne uğrayanlarla aynı olduğunu bilseydi o kişilere ucuz kahramancık deme “nezaketini!” göstermezdi.Eğer işkencelerde can vermek ucuz kahramancık ise ,ülkede hala dünya kadar insan hakları ihlalleri yapılıyor,ülke bölünmenin eşiğine gelmiş.Buyurun siz de ucuz bir kahramancık olun da görelim.Sivas’ta insanlar diri diri yakıldı,Maraş’ta hamile kadınların karınlarındaki bebelerin başları kesildi.Daha dün kaçağa giden gencecik köylüleri devlet bombayla yok etti.Buna benzer onlarca örnek verebilirim.Bu konularda kaç kez” ucuz kahramancık” oldunuz bilmiyorum.
  Hrant olayında devlet resmen o cinayetin üzerini örtmüştür.Örgüt yok demiştir.Üstat Can DÜNDAR’ın deyimiyle “Aynı bildiriye imza atanlardan, başına poşu takanlardan, bir köşede laflayanlardan, evinde kitap yazanlardan kanlı canlı örgütler icat eden yargı, bunca ipucunun Her şeyi birlikte tezgâhlayıp yapmışlar”a kanıt oluşturduğu Dink davasında örgüt bulamadı, öyle mi?
  Zekâmıza hakaret!
  “Dink’in öldürüleceğini Trabzon polisi biliyordu. İstanbul polisi biliyordu. Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı, Jandarma biliyordu” diyen Nedim Şener “Ergenekon üyesi”…Cinayeti hazırlayanlar, göz yumanlar, kışkırtanlar, işleyenler, örtbas edenler örgüt değil öyle mi?
  Adalete ihanet!
  İşte böylesine matruşka benzeri bir davada yığınla insan hakkı ihlali olan devletin tavrını eleştirmenin neresi medyatik olmaktır.? Polis copu yiyen,işkence gören,sakat kalan,yaşamını yitiren ve bütün bunları daha insanca yaşanılası bir dünya için yapanlar mı medyatik..Güldürmeyim insanı.Medyatik olanlar bunların yaptığına “ucuz kahramancık” diyen zihniyetlerdir bence.
  Yine yazının bir yerinde “Dünyadaki tüm katliamlara,tüm insan eli ile yaşamlara nokta konulmasına karşı olan ben….” denilmekte.Bunlara düşünsel anlamda karşı olmak yetmiyor.Örneğin,daha dün devletçe bombalanan vatandaşlar için sokağa çıktınız mı.Lanetleyen gösterilere katıldınız mı.Aynı şekilde Maraş ve Sivas katliamlarının yıldönümlerinde kaç anma toplantısı yaptınz.Yapılan toplantı ve gösterilerinin kaçına katıldınız.Kınayan kaç yazı yazdınız.Yoksa öyle oturduğunuz yerde sadece düşünsel boyutta karşı olarak “PAHALI KAHRAMANCIKLIĞI” mı seçtiniz.
  Gelelim yazıda belirtilen “Ermenilerin katlettiği nice değerler üstatlar olduğunda biz Türk’üz seslerine şahit olmadım..” sözüne.
  Eğer Hrant ve benzerlerinin yazılarını ve eylemlerini takip etmiş olsaydınız ASALA katillerinin katlettiği değer ve üstatlar için neler yaptıklarını görürdünüz.Hrant ve onun gibi düşünen binlerce insan Erivan’daki sempozyumlarda o cinayetleri nasıl kınadıkları arşivlerde yerini koruyor.Hatta akademik boyutta bile Erivan’da çok sayıda üniversite hocası olayları kınayan bildiriler yayınladılar.
  Sayın Beki olaya keşke Türklük-Ermenilik boyutuyla değil de,insan olmak penceresinden baksaydı.İşin içine milliyet girince ister istemez duygular ön plana çıkmakta ve insani boyutu gerilere düşmektedir.
  Konuya ilişkin yazılacak o kadar çok şey var ki.Onlarca sayfa tutar.
  Elinize sağlık.Yazı güzel.Ama bu eleştirilmeyecek anlamına gelmiyor.
  Sürçü lisan ettiysek affola.

// Bu Yazıma Yorum Yazabilirsiniz //

Site içinde Arama

Aşağıdaki Kutudan Site içi Arama Yapabilirsiniz.

Aradığınızı Bulacağınız için Aramaya gerek kalmayacak :)))

Tavsiye Ettiğim Siteler!

Beğendiğim Siteleri Sizlere Tavsiye Ediyorum...