Aşka Sudan Bahaneler…

Ekleyen: Tarih: Ara.05, 2010, Kategori: Ustalardan Yazılar...

Aşka Sudan Bahaneler

Su meseli çok şey anlatır. İçimizden akıp giden bu güzellik, biraz düşündüğümüzde çok şey söyler bize.
Bakmayın onu sudan bahaneler içinde önemsizleştirenlere, aşka bahane de eyleyebilirsiniz suyun akışını ve duruşunu. Gelin beraber içelim suyu ve aşkı.
Su biçimsizdir; ama her şey onunla biçimlenir Konulduğu kabın şeklini alır su. Her zeminde akar. Zemine ve kaba itirazı yoktur. Coşup çağlayan da olur; durulup deniz de olur, sükûnetli bir göle de dönüşür. Bir bardağa doluşup dudağa da gelir, her şeyi alıp götüren sel de olur, azgın nehirlere dönüşür. Bir menekşenin incecik yapraklarını doldurup biçim veren sudur. Bir gülün yapraklarına zarafet katan sudur. Bir insan yüzünün kıvrımlarında durup gizlice güzelliği tamamlayan sudur.
Şimdi siz de, dilerseniz kocaman bir çağlayan olup sevdiğinize köpürebilirsiniz, azgın bir sele dönüşüp eşinizin başını taştan taşa vurabilirsiniz. Dilerseniz, bir bardağın kuytusuna dupduru kıvrılıp dudağa ve damağa serinlik verebilirsiniz, damla damla okşarsınız sevdiğinizin göğsünü. Dilerseniz bir tebessümün incecik kıvrımlarına hiç varlığınızı hissettirmeden sinip bir kalbin üzerine nisan yağmuru gibi yağarsınız. Dilerseniz, hayatın dikenleri arasında canlar okşayan taze bir gül kokusuna sızıp, hatırına dikenlerin de sevildiği gül yüzlü bir sevgili olursunuz. Dilerseniz, varlığınızı her şeyden çeker, gülleri kurutur, menekşeleri pörsütür, tebessümleri soldurursunuz. Dilerseniz, hayatın nice sarp yamaçlarından devşirdiğiniz duygularınızı toplayıp yanınıza alır, masmavi bir gölün duruluğuna katılıp sükûnetle sevdiğinize tebessüm eylersiniz. Dilerseniz, kocaman kayaları yerinden eder, ağaçları devirir, kıyılardan topladığınız çerçöpleri omuzlanır, azgın bir sel gibi sevdiğinizin kıyılarını tahrip edersiniz; ne sabır köprülerine aldırırsınız, ne şefkat barajlarına takılırsınız. Şimdi burada, nereye akacağınıza karar vermeniz gerekir.
Su kokusuzdur; ama bütün kokular suyla gelir. Kokusu yoktur suyun. Ancak kokular su üzerinde gezer, su damlacıklarıyla yayılır. Sanki su, kokuları içine sindirmek için sürekli aç gezer; hiç kokmaz, hiç koku vermez. Güzel kokular suyun olduğu yerdedir. Suyun eksildiği yerde çürümeler başlar, pis kokular hüküm sürer.
Siz de ruhunuzu sevdiğiniz için duru tutun; ona koku olmaya, ondan koku almaya, ona koku vermeye niyetlenin. Dilerseniz, sevdiğinizin ruhuna güzel bir koku gibi sessizce sokulabilirsiniz. Varlığınızı güzellikle hissettirip kalbini eşsiz bir yumuşaklıkla sarabi lirsiniz. Aradan çekilirseniz, hoş kokular gider, nahoş kokular gelir. İlişkinizde çürümeler başlar. En sahici ve kalıcı parfümü yitirirsiniz.
Su renksizdir; ama bütün renkleri kabul eder
Suya yakışan duruluktur. Saydam ve şeffaftır su. Arkasını olduğu gibi gösterir. Derinleşirse mavileşir. Ama bütün renkler suda buluşur, suda kaynaşır. Suyun olmadığı yerde renkler söner; maviler kaybolur, yeşillik kurur; tenin rengi kaçar.
Siz de su gibi olmalısınız sevdiğinize. Ondan geleni kabullenmeye hazır olmalısınız. Ortak renginizi ve tonunuzu birlikte bulmalısınız. Aradan çekilirseniz, ne size ne ona renk kalır; hayatın bütün renkleri solar; aşkın ziynetleri kaybolur. Hatırlayın ki, ebrular suyun üzerinde oynaşır, su üzerinde kıvamını bulur. Aranızdan suyun sızmasına izin verin ki, aşkınız kıvamını bulsun. Bir ebru deseni gibi aşkınızı suya düşürün. Birbirinize mavi derinlikler sunan denizler olun. Birbirinize duru dinleyişler sunan göller olun. Birbirine karışan, birbirinde durulan ırmaklar olun. Denizlere koşun, derinlerde buluşun.
Su cansızdır; ama bütün canlılara can suyudur
Hayatın temelidir su. Su cansız olabilir ama can susuz olamaz. Hayatın bütün unsurları suda buluşur, suda kaynaşır, suda etkileşir. Suyun olmadığı yerde hayat yoktur. Her şeyi söndüren su, canın alevi olur, kanı hayatla tutuşturur. Kalbimize dolup boşalan, nabızlarımızda dolaşıp duran sudur.
Şimdi bir düşünün: Bir bakışınız eşinizin ruhunu sevindirecek denli hayat doluyken, sudan aşağı kalmaya razı olur musunuz? Esirger misiniz canlar bahşeden bakışınızı ondan? Bir dokunuşunuz sevdiğinizin tenini aşklara boğacakken, aşkın kıyılarından çekilmeyi mi yeğlersiniz? Çölde susuz mu bırakırsınız eşinizi? Hayatın bütün detayları, belki sıkıntıları, belki çerçöpü aşkınızın suyunda eriyip yeniden alevlenemez mi? Yoksa, siz de hemen kirlenmeye mi başlarsınız?

Dr.Senai DEMİRCİ  

:

// Bu Yazıma Yorum Yazabilirsiniz //

Site içinde Arama

Aşağıdaki Kutudan Site içi Arama Yapabilirsiniz.

Aradığınızı Bulacağınız için Aramaya gerek kalmayacak :)))

Tavsiye Ettiğim Siteler!

Beğendiğim Siteleri Sizlere Tavsiye Ediyorum...