Arkadaş mı,Dost mu?

Ekleyen: Tarih: Haz.15, 2010, Kategori: Hikayeler

ARKADAŞ MI,DOST MU?

Baba ve oğul konuşuyorlarmış. Babası oğluna sormuş, "Senin kaç tane dostun var?"

Oğlan cevap vermiş: "Ohooo yüzlerce…"

Babası oğluna açıklamış.
 
"Bak oğlum" demiş insanın bir sürü arkadaşı olabilir ama yüzlerce dostu olamaz. Dost dediğin diğer arkadaşlara benzemez. İnsanın hayatı boyunca ancak 1 ya da 2 tane dostu olabilir.
 
Oğlan saçma demiş. Benim bir sürü dostum var ve hepsi beni sever ve her zaman bana yardıma koşacaklarına eminim.
 
Öyle mi demiş babası? O zaman gel seninle bir test yapalım.
 
Adam birkac tane tavuk kesmis ve başka birkaç ıvır zıvır’la birlikte bir çuvala doldurmuş. Çuval’dan kanlar akıyormuş. Şimdi git demiş bu çuvalı arkadaşlarına götür ve onlardan yardm iste. Çuvalı birlikte bir yerlere gömün.
 
Çocuk çıkmış yola, bir arkadaşının kapısını çalmış, arkadaşı elindeki kanlı çuvalı görünce çocuğun yüzüne kapıyı kapatmış, başka arkadaşları bir daha onlarla konuşmamalarını görüşmemelerini rica etmişler, çünkü hepsi çuvalın içinde bir ceset olduğunu sanmış.
 
Oğlan yüzü allak bullak babasına dönmüş olanları anlatmış. Babası demiş; "İşte senin arkadaşlarının dostluğu bu kadar. Şimdi al bu çuvalı
benim dostuma götür."
 
Oğlan tekrar sırtlamış çuvalı düşmüş yola. Babasının dostu kapıyı açıp, oğlanı ter içinde, elinde kanlı bir çuvalla görür görmez etrafa şöyle bir bakmış ve hemen almış içeriye. Sen Ahmet’in oğlusun değil mi demiş? Evet demiş çocuk. Ver elindekini diyerek çuvalı almış. Arka bahçeye çıkarmış, arka bahçede bir çukur kazıp çuvalı gömmüş. Çocuğa su ikram etmiş. Bu arada yetmemiş, gömdüğü yer belli olmasın diye sarımsak ekmiş oraya.
 
Çocuk ben artık gideyim demiş. Adam da babana söyle sarımsak tarlasına gözüm gibi bakıyorum demiş.
 
Çocuk gitmiş babasına durumu anlatmış, gerçekten senin dostun varmış benim ise sadece sıradan arkadaşlarım demiş. Yooo bitmedi demiş babası, şimdi tekrar git dostumun kapısını çal ve açar açmaz yüzüne okkalı bir tokat yapıştır. Çocuk olur mu hiç öyle şey demiş. Olur olur, ancak o zaman anlayacaksın dostluğun ne demek olduğunu.
 
Çocuk çaresiz utana sıkıla tekrar düşmüş yola. Kapıyı çalmış. Babasının dostu kapıya çıkar çıkmaz da babamın size iletmek istediği bir şey var demiş. Nedir o demeye kalmadan çocuk okkalı bir tokat yapıştırmış babasının dostunun suratına. Üzülmüş bir yandan da nasıl vurdum diye.
 
Babasının dostu demiş ki, benim de babana iletmek istediğim bir şey var… Söyle o babana "biz bir tokata satmayız koskoca sarımsak tarlasını" demiş!
 
İşte böyle. Çocuk o zaman anlamış dostluğun değerini ve babasının yüzlerce arkadaşın olacağına bir dostun olsun yeter derken ne demek istediğini…
 
Sen Gülerken yanındakiler de güler,
Ama ağlarken yalnız ağlarsın,
Onun için öyle bir ağaca yaslan ki,
Asla yıkılmasın.
Öyle bir dost edin ki,
Asla bırakmasın.

Bir önceki yazımız olan Çift Yıldız... başlıklı makalemizde Gökyüzü hakkında bilgiler verilmektedir.

:,

3 Kez Yorumlanmış, Sizde Yorum Yazabilirsiniz...

 • bohem

  Dostluk…dost olmak..dost olmayı başarabilmek..dost kalabilmek.
  Dostluğu anlatması bakımından ibret verici bir öykü .Dostluk konusunda herkesin kendisini test edeceği yol haritası niteliğinde bir yazı gerçekten.Dost ve dost görünenler konusunda bir turnusol kağıdı görevi yapmış.Yapılan rollerin,dökülen timsah gözyaşlarının o turnusol kağıdı karşısında ,kristal bir kulenin bir fiske ile yerle bir olması gibi nasıl da darmadağın olduğunu simüle edilmiş dostlara göstermiş.
  Dost dediğiniz parmak izi gibi olmalıdır.Parmak izi hangi koşullarda sizi terk ediyorsa o da aynı koşullarda sizinle yollarını ayırmalı. .Adına yaşam denilen ve içinde acılarla sevgilerin harmanlandığı en çetin koşullarda bile asla sizi yalnız bırakmamalı.Bütün sessizliğine rağmen, sırtınızı rahatça yaslayabileceğiniz çınar ağaçları gibi sağlam ve ulu olmalı.Fırtınada sığınacağınız liman,savunmada koruyan kaleniz olmalı.Gecenin hangi saatinde olursa olsun çat kapı gittiğinizde sizi karşılarken yüreğindeki sevgisi,memnuniyeti gülen yüzüne yansımalı.
  Sahi,böylesi kaç dostunuz var.Turnusol kağıdını kullanma zamanı gelmedi mi sizce.
  Son söz;bir dostu olanın çok şeyi,iki dostu olanın her şeyi vardır derim.
  Güzel bir paylaşım olmuş.Elinize sağlık.
  Turnusol kağıdında olumlu sonuçlar veren dostlar edinmeniz dileklerimle.

 • montain

  dost kelimesini işittiğim veya dostluk ile ilgili bir yazı okuduğumda nedense aklıma hep ” Aşık VEYSEL” geliyor.
  – Dost , dost diye nicesine sarıldım
  – Benim sadık yarim kara topraktır,

  Dost insana o kadar yakın olur ki, insan eşine bile açılamadığı konuları olayları dertleri veya mutlulukları, onunla rahatlıkla paylaşabiliyor.
  Ama günümüzde sadık dost kaldı mı acaba?
  Yazınız çok anlam taşıyor. Emeğinize sağlık……

 • Elvin Hülya Ç.

  Teşekkürler sevgili bohem ve sevgili montain… Güzel hikayelerimiz hep burada hayat bulacak ve bizler onlardan ders alacağız daima…

// Bu Yazıma Yorum Yazabilirsiniz //

Site içinde Arama

Aşağıdaki Kutudan Site içi Arama Yapabilirsiniz.

Aradığınızı Bulacağınız için Aramaya gerek kalmayacak :)))

Tavsiye Ettiğim Siteler!

Beğendiğim Siteleri Sizlere Tavsiye Ediyorum...