Tag: Seçim Kapıya Dayanınca/Serdar Beki

Seçim Kapıya Dayanınca…

Ekleyen: Tarih: Şub.03, 2011, Kategorisi: Serdar Beki Köşe Yazıları...

 

Seçim Kapıya Dayanınca

En beğenilen, en başarılı siyaset adamını sorguladığımız zaman, % 41 oy oranıyla Recep Tayyip Erdoğan ilk sırada. Kemal Kılıçtaroğlu, % 10’la ikinci sırada… Devlet Bahçeli % 4 oy oranı ile üçüncü sırada.

“Cinsiyete göre baktığımızda önümüzdeki seçimde”
Ak parti ye; Kadınlar % 46,5 Erkekler % 40,1 oy vermeyi düşünüyor!
CHP ye; Kadınlar % 21,3 Erkekler % 17,6 oy vermeyi düşünüyor!
MHP ye; Kadınlar % 7,1 Erkekler % 12,9 oy vermeyi düşünüyor!
BDP ye; Kadınlar % 3,5 Erkekler % 6,7 oy vermeyi düşünüyor!

Bu tabloya baktığımızda, Ak Partinin muhtemel iktidarını kadınlar sağlıyor. Üşenmeden, bana ne demeden, oy sandıklarına sahip çıkıyorlar.

Ak Parti, iktidarını kadınlara borçlu.
CHP ise muhalefetini…
MHP ve BDP ise, erkeklerin oyları ile yetiniyorlar.
MHP, zar zor barajı aşıyor…
BDP ise, bağımsız girerek gurup hakkı elde ediyor…

Siyaset bu… Biri birinci, biri ortada, birileri de sonlarda olacak. Her rey sahibi, hür iradesi ile sandığa gider… Ancak son seçimlerde, hür irade yerine kadın iradesi hâkim görünüyor. Mutfak reisliğinden, iş dünyası reisliği kesmemiş görünüyor ki, Ak Parti Ve CHP de kadınlar bayrağı önde taşıyor, açık arayla.

Türkiye genelinde, Ak partinin Kürt ve Zaza kökenli vatandaşların oyları ile oy çıtasını yükselttiğini bilirdim. Ancak, kadınların bu denli aktif rol aldıklarını, son memleket ziyaretimde gördüm.

Ha sohbet, ha eşlerinden aldıklarım bilgilere dayanarak diyebilirim ki, Bingöl ilimiz Ak Partiyi oy şampiyonu yaptı, bunu da Bingöl kadınlarına borçlular. Eşlerini Ak Partiye rey verme hususunda ikna eden kadınlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın karizması, dik duruşu, eşinin kapalı olması, One munite çıkışı, kadınların üzerinde ciddi etki yapmış ve etki reylere sirayet etmiş, edecek…

İstihdamın çok az olduğu, işsizliğin yüksek oranlarda olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının çok ciddi çalışmalarının, yoksul kadınlar üzerindeki etkisini katarsak, AK Parti ve onun Lideri, haliyle Bingöl İlinde birinci oluveriyor. Sosyal Yardımlaşma ise en büyük yardımı, yine bayanlara yönelik yaptığından bunun önemi bir kez daha ortaya çıkmış oluyor.

Bingöl ilinde seçim hazırlıkları başlamış, aday adayları bir bir demeç veriyor! Bir eksikle… Madem kadınlar seçimin kaderini belirliyor. Bir yanlış var, bu yanlışa da bir dur demenin vaktidir…

Milletvekili sayısı 3 olan Bingöl ili, siyasi partilerden en az bir kadın aday olma hakkını hak ediyor. Mevcut haliyle, AK Parti 3 erkek milletvekili ile mecliste bulunuyor… Önümüzdeki seçimlerde, 1 kadın 2 erkek milletvekiliyle temsil etse…

Bu konuda Siyasi Parti temsilcilerine bir mektupla başvurmayı borç edindim.

Bingöl hanımefendileri, Ya siz ne dersiniz?

Serdar Beki

Bu Yazıma Yorum Yazın :, D.E.V.A.M.I...

Site içinde Arama

Aşağıdaki Kutudan Site içi Arama Yapabilirsiniz.

Aradığınızı Bulacağınız için Aramaya gerek kalmayacak :)))

Tavsiye Ettiğim Siteler!

Beğendiğim Siteleri Sizlere Tavsiye Ediyorum...