Tag: Salacak’ta Her Gece/Serdar Beki

Salacak’ta Her Gece…

Ekleyen: Tarih: Eki.03, 2010, Kategorisi: Serdar Beki Köşe Yazıları...

Salacak”ta her gece
“Yaşlı bankıma sığınmış seni bekliyorum”

Güneş, tepeden hücre köklerimi kurutuyor. Nem tere hasret, çehreme su serpiyor. Şeffaf ak gömleğim ile ak düşmüş saçlarım, ayrı bir havada. Az bir adım kaldı sana ulaşıyorum. Kalp atışlarım hızlandı ve bütün hücrelerim tek sıra  cebimdeki iki kişilik yüreğimin atışını hissettim…

Çok uzakta değil, geceye yüz tutan karanlık. Tatlı bir rüzgâr eşliğinde, başucumda belirdi solmuş rengiyle, âşıkların isimlerine yer etmiş, adını Beki köşkü koyduğum yaşlı belediye bankım. Edeple, tir tir titreyen bedenimle sessizce oturdum her zaman ki yerime. Babadan kalma kehribar tesbihimle ayrılığın sene-i devriyesini çekerek, gözümün ulaştığı o muazzam maviyi izliyorum.

Her zamankinden farklı duruyor Salacak bu gece. Şehrin ışıltısı, her zamankinden daha şaşaalı Vals etmeye davet ediyor, sokak ışıkları. Tekne lambaları, cüretkar yansımasıyla dansıma partner oluyor. Tüm insanlar tatilde adeta.  Sokak ışıkları ve ben geceye konukken, komileri sokak lambalarının direkleri, menüyü rüzgârın getirdiği toz zerrecikleri, masayı çöp konteynırları, sadrazam sandalyesini de yaşlı belediye bankım oluşturuyor.

 Salacak bu akşam bir başka güzel.

 Balıkçı teknelerinden yükselen mangal dumanı, yıldızlara doğru sarılarak yükseliyor. Dalgalar, koruyucu taşları incitmeden okşuyor. Hikâyelere, aşklara konu olmuş o muazzam yapıt, Kızkulesi şahit olmuş bu gece ki sessiz dansıma.

İbre, gece yarısını çoktan geçmiş. Huzur adını verdikleri, damlarında yatıyor salacak sakinleri. Rüyalarına dalmışlar ve benim dansıma alkış tutuyorlar. Benimse, uykuya hasret kaçıncı gecem. Gözlerim, kan çanağına dönmüş aşikâr bir, zamanlamayla.

Başım yine sola yatkın bir durumda, öne eğilmiş. Nefes alışım uzun ve derin. Bir ağrı oluştu sol yanımda. Gecenin neminden nasibini almış, son sigaramı çıkarıyorum cebimden. Sigaranın jelâtinine yapışmış pembe kağıt ve senin için yazdıklarım takıldı kanlı gözlerime. Bedenime yapışmış ak gömleğimin gölgesinde yakıyorum sigaramı. Ve uzun bir nefes alıyorum nemli sigaramdan.

 Uzaktan gelen bir vapurun siren sesi, gecenin gizemini ayyuka çıkarıyor. Deli bir rüzgâr geliyor şehrin üzerinden. Rüzgârın getirdiği o müthiş kokun geliyor, şehrin her köşesinden.

Bir ney sesi kulaklarımda, rüzgâr melodisiyle

Kızkulesi’nde sızma var. Gökyüzündeki  kaçak yıldızlara inat

 “Tüm özlemlerimi biriktirmiş seni bekliyorum”

Serdar BEKİ

1 Yorum Var : D.E.V.A.M.I...

Site içinde Arama

Aşağıdaki Kutudan Site içi Arama Yapabilirsiniz.

Aradığınızı Bulacağınız için Aramaya gerek kalmayacak :)))

Tavsiye Ettiğim Siteler!

Beğendiğim Siteleri Sizlere Tavsiye Ediyorum...