Tag: Meydanlar “bip”lemedi/Serdar Beki

Meydanlar “bip”lemedi…

Ekleyen: Tarih: Haz.05, 2011, Kategorisi: Serdar Beki Köşe Yazıları...

Meydanlar “bip”‘lemedi  

Cüretkâr ve peşin hükümle söylüyorum ki, anketler ve seçim arenasından gelen haberlere itibar etmiyorum. Seçimin nabzı konusunda ahkâm kesenler, genelde hüsrana uğramışlardır. Ben seçimin sonucuyla değil, meydanlardaki yakışıksız üslubun kazıdıklarıyla meşgulüm.
 

Son yılların en “bip”li seçim mitinglerini geride bırakırken, koskoca küfürler, argo konuşmalar, küçümseyici dizeler yerinde kala kaldı. Rahmetli Kemal Sunal’ın vazgeçilmez filmlerinden şakalar bile bip’lenirken, Liderlerin konuşmaları süzgeçsiz, güpegündüz evlerimize oturuverdi. Misafirperver, hanedan bir milletiz dedikte, bu kadarda değil hani. Zamane çocuklarından, her evde en az bir tane var. Nazarlara gelmesinler, amma! seçim meydanlarından atılan her argo cümle, alınlarına kurşun gibi değmiştir. Sırf seçmeni etkilemek amacıyla söylenen sözler, geleceğe dair kazanç değil hasar bıraktığı muhakkaktır.

550 Milletvekili seçileceği gerçeğinden yola çıkarsak, meydanda Adeta düşman olanlar, ceylanlara gelerek deri koltuklarda, bir birleriyle hayli manidar hasbıhal edecekler. Hem uhrevi, hem dünyevi dostluklar kuracaklar. Gayette normal bir süreç olacaktır. Peki, çocuklarda hatta biz saçı sakalı beyazlamışlara bıraktıkları küfür mirasını, nasıl reddi miras kılacaklar… Sırf parlamento havasını teneffüs etmek için, bunca kırıcı, gayri terbiyeli ifadeler kullanmak ne devlet terbiyesine nede insan sıfatıyla bağdaşmamakta. Topluma örnek olmak buysa, milleti temsil etmek buysa, beyhude çabalar bunlar… Hani çok iyi hareketler değil, bu hareketler.

Sonucu belli olan bu seçime, geri sayımda olduğumuz bugün, önümüzde şuan görev yapan TBMM resminden, farklı okuma olmayacaktır. Büyükler ne zaman dünyanın pisliğine batsalar, çocuklara sarılırlar. Çocukların temizliğiyle yıkanmak, arınmak isterler. Ancak çocuklarda büyüdükçe kirlenirler. Onlarda sarılacak çocuk ararlar. Büyükler dünyanın pisliğinden kurtulmak için çocuklara sarılmak yerine, dünyayı pislikten arındırmanın gerekli olduğunu anlasalar. Ne zaman anlayacaklarının da, önü çok açık… Bir dizi film den aldığım replikle yazımı taçlandırayım dedim… İyide etmişim.

Siyaset, siyaset olalı bunca “bip”i bir arada görmedi…
Çocuklar duydu haberiniz ola.

Serdar Beki

Bu Yazıma Yorum Yazın :, D.E.V.A.M.I...

Site içinde Arama

Aşağıdaki Kutudan Site içi Arama Yapabilirsiniz.

Aradığınızı Bulacağınız için Aramaya gerek kalmayacak :)))

Tavsiye Ettiğim Siteler!

Beğendiğim Siteleri Sizlere Tavsiye Ediyorum...