Tag: Aday Adaylığı Değil Şimdi Meclis Zamanı/Serdar Beki

Aday Adaylığı Değil, Şimdi Meclis Zamanı!

Ekleyen: Tarih: Mar.17, 2011, Kategorisi: Serdar Beki Köşe Yazıları...

Aday Adaylığı Değil, Şimdi Meclis Zamanı!

Ak Parti Kadın Kollarından, MKYK üyesi bir hanımefendi. İstanbul ilinde sosyal sorumluluk projelerine, farklı yön kazandıran isim. Şimdilerde ise, Memleketi olan Kocaeli ilimizde, AK Parti Aday Adayı… İlinde bir kadın milletvekili ile değil, bir kaç kadın Milletvekili olmazsa olmaz düşüncesi hâkim olduğundan, Adaylığını koymuştur.

Siyasi Partilerin, % 30 kadın adayı ile seçime girmeleri zırvalığına inat, Milletvekili sayısı 11 kişi olan Kocaeli ilimizde, yarışı önde götürdüğü de kuşkusuz. Niye? Diye soranlara cevap.

Daha önceki bir yazımda belirttiğim üzere
“Ülkemde kadının hakkını savunmak, yerleşmiş düzeni değiştirmeye kalkmak cesaret ister! Erkek egemen bir toplum içerisinde, kadın hakları sözcükleri havalarda dolaşırken, ayaklar bir türlü yere basmaz… Lafta kalır! Kadın ezilir, aşağılanır, cahil bırakılır. Bu yapılırken, yüksünmez erkeği… Sanki hepsini hak ediyormuş muamelesi görür… Kadın doğmuştur bir kere!

Yıllarca süregelen bu zihniyete, bir dur deme adına yeni bir dönem için… Kadın Kendi değerini bilmeli. Kendini ifade edebilmeli. Ona dayatılan, zorla yaptırılan her eylemi, sadece kendi istediği için yapabileceğinin ayırdına varmalı… Zorbalıklara göğüs gerecek gücü, içinde hissetmeli. Hayalleri olmalı ve o hayallerini gerçekleştirebileceği imkânları yaratabilecek gücü göstermeli. Kadının bir mesleği olmalı; bir kimliği” Öyle İse Kocaeli kadınları için Ferhan Akbaş.

“Erkek diktasının öncülüğünü yapan TBMM kıracaksa kötü şöhretini, fırsatlardan biridir, bir kadın daha… Ferhan Akbaş. Kocaeli kentinde, Gürcü, Karadenizli vatandaşlarımızın yoğunluğu mevcut ise elzemdir Karedeniz kökenli… Ferhan Akbaş.  İstanbul ilinde, sosyal sorumluluk projelerinde birçok yaranın şifa bulmasına katkı sağladıysa, bundan Kocaeli ilimizde nasiplenmeli ki… Ferhan Akbaş. Hereke’nin, hizmet fransız-ı olduğunu inkâr etmeyeniniz çoğunlukta olduğundan… Ferhan Akbaş. Kocaeli ilimiz, 3 kadın Milletvekili ile temsil hakkını elde edecek ise… Ferhan Akbaş, doğru adres olmalıdır”

Ülkemizde bir kanayan yara var ki, Anlamak akıl ister. Kadın hakkı, Kadına şiddet, Kadının ikinci sınıf muamelesi görmesidir. Sokaklar da, TV kanallarında, sempozyumlarda irdelenir tartışılır… İzleriz, dinleriz. Ancak izlemekle, dinlemekle sınırlı kalan bu sorun, TBMM içerisinde çözüleceği de, gerçeğin birinci sırasını işgal ediyor. Öyle ise siyasi partiler, kadın vekillerin sayılarını gözden geçirmeye mecburdurlar.

Kadını Erkek değil, kadın korur kollar. Bunu da Anayasal çerçeve içerisinde çözmek mümkündür. Öyle ise tüm İllerimizde, % 50 erkekliğini gösteremeyeceğimizden, % 30 kadın Milletvekili ile desteklemelidirler.

Kadın “anne” ise, kadın "evin direği" ise neden anayasa çıkaran aktörlerin aktristi olmasın. Yani zaman, kadına yer açma zamanı. Söz! erkek sözü ise!

Serdar Beki

 

Bu Yazıma Yorum Yazın : D.E.V.A.M.I...

Site içinde Arama

Aşağıdaki Kutudan Site içi Arama Yapabilirsiniz.

Aradığınızı Bulacağınız için Aramaya gerek kalmayacak :)))

Tavsiye Ettiğim Siteler!

Beğendiğim Siteleri Sizlere Tavsiye Ediyorum...